•     21 Şubat 2020

 • ‘Darbe-tonik’

  diken.com.tr

  Fiziksel, zihinsel ve ruhsal bakımlardan canlılık kazandıran, kuvvetlendiren, iyi hissettiren iksire ‘tonik’ denir.
  Siyasette de kimi sözcükler bazen tonik etkisi yapsın diye kullanılır.
  İktidarda geçirdiği süre yirmi yıla yaklaşan siyasi bünyenin çaresiz yorgunluğu, biriktirdiği sorunlara çözüm bulmak için gereken beden ve zihin gücünden yoksunluğu, artık sahibini korkutan...

  ABD İdlib’de bir taşla üç kuş vurmak istiyor

  diken.com.tr

  Rusya destekli Suriye ordusunun geçen aralık ortalarında başlattığı İdlib operasyonundaki ilerleyişi, Türkiye ile Suriye’yi açık savaşın eşiğine getirdi, Ankara ile Moskova arasında kriz ortamı yaratmakla kalmadı, çatışma ihtimali doğurdu ve tüm bunların sonucunda ABD, açılan fırsat kapısından içeri ayağını uzattı.
  Amerikan heyeti Ankara’ya geldi; Türkiye’ye İdlib’de tam destek sözü verdi.&...

 • Ana muhalefet CHP, CNN Türk’ü neden boykot etti?

  al-monitor.com

  Ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi’nin 6 Şubat’ta ilan ettiği CNN Türk’e karşı boykot kararı, Amerikan Warner Media şirketi bünyesindeki CNN’in lisansıyla yayın yapan, Erdoğan iktidarının yakın destekçisi bu TV kanalını Türkiye’deki medya özgürlüğü tartışmasının merkezine oturttu.
  24 Haziran 2018 milletvekili seçimlerinde yüzde 22,6 oranında oy alarak 600 sandalyeli parlamentoya 146 üye ...

  12,5 milyar dolarlık soru: Erdoğan “çılgın proje”sini neden raftan indirdi?

  al-monitor.com

  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 10 Ekim 2017’de Belgrad’da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada “hayalim” dediği “Kanal İstanbul” için ilk kez tarih vermiş ve projenin temelini 2018’de atacaklarını söylemişti. Ancak 2018’de Türk ekonomisindeki kriz ve durgunluk hali TL’nin ani değer kaybı ile belirginleşince, Erdoğan bu hayalini erteledi. Kanal İstanbul, TL’nin ABD Dola...

 • Eğitimi çökerten iktidar ayakta kalabilir mi?

  diken.com.tr

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2015’ten beri yılda bir kez, ‘en geri kaldıkları alanın eğitim olduğunu’ ve bu nedenle ‘üzüldüğünü‘, ‘hayıflandığını‘, ‘iç geçirdiğini’ söylüyor.
  2015’te ‘eğitimde hedeflediği noktaya gelemediklerinden’ bahsetmişti…
  2017’de ‘eğitimde hayal ettiği düzeylere ulaşamadıklarından’ söz etti.
  2018’de ‘eği...

  İran kumarı Trump’a seçim kazandırır mı?

  diken.com.tr

  Eski ABD Başkanı Jimmy Carter’ın, 1980’de Beyaz Saray’daki ikinci dönemi için Cumhuriyetçi rakibi Ronald Reagan karşısında girdiği başkanlık seçimlerini kaybetmesinin başlıca nedeni, 1979-81 arasında 444 gün süren ‘İran rehine krizi’ni yönetmekte gösterdiği başarısızlıktı.
  Kriz, 4 Kasım 1979’da İran İslam Devrimi taraftarı 3 bin kadar militanın Tahran’daki ABD Büyükelçiliği’ni basarak ...

 • Trump, İran’ın ‘vezir’ini aldı: Savaş kapımızda

  diken.com.tr

  Nereden bakarsanız bakın aşırıcı, savaş kışkırtıcısı bir eylem.
  ABD Başkanı Donald Trump talimat verdi ve İran Devrim Muhafızları Kudüs Güçleri Komutanı General Kasım Süleymani, 3 Ocak 2020’nin erken saatlerinde Bağdat Havaalanı’nda bir Amerikan MQ-9 Reaper dronundan ateşlenen füzelerle, içinde bulunduğu araçtayken vurularak öldürüldü.
  Ve sorular geliyor akla.
  Birincisi, bu sa...

  İktidarın ‘Kanal İstanbul’ restini görmek

  diken.com.tr

  Diyorlar ki, “Suni gündem yaratma peşinde”, “Türkiye’yi Kanal İstanbul ile kutuplaştırmak istiyor”… “Kanal İstanbul’u yapamaz, para yok”… Neticede, “İktidar kurusıkı atıyor” demeye getiriyorlar. Depreşen ‘Kanal İstanbul’ inadı bir blöf mü? Hayır. Kendimizi aldatmayalım.
  “Zaten yapamaz” diyenler gözlerini açsınlar: Türkiye, halkıyla, muhalefetiyle, siv...

 • İstanbul’u ‘Kanal İstanbul’dan kim kurtaracak?

  diken.com.tr

  İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu 24 Kasım’da yerli ve yabancı medyaya verdiği brifingde ‘bu kentin gelmiş geçmiş en başarılı, en demokrat belediye başkanı olmayı’ hayal ettiğini söylemişti. Hedefi, İstanbul’da dünyaya ilham veren, başarılı bir yerel demokrasi modeli oluşturmaktı. Kenti, sadece turist ve yatırım değil, dünyanın çok yetenekli insanlarını da çekecek...

  İktidarın ‘2020’de erken seçim’ mecburiyeti

  diken.com.tr

  Erdoğan iktidarının çözmesi mümkün olmayan ikilemi şudur: Ülkeyi, içine soktuğu ekonomik krizden çıkarıp yeniden yüksek oranlı büyümeye geçiremeyeceği gerçeğine rağmen, günün birinde seçim sandığını seçmenin önüne koymaya mecbur olmak. 
  Ekonomik kriz ve durgunlukların, bunları yaratan iktidarlar aleyhinde siyasi sonuçları olur, her zaman olmuştur. Acımasız yasa, Erdoğan iktidarının ale...