•     18 Ocak 2020

Yorum – Kadri Gürsel (23): Ankara Libya’da nerede yanlış yaptı?

medyascope.tv | 14 Ocak 2020


Yayına hazırlayan: Tania Taşçıoğlu Baykal

Alphan Telek: Medyascope’tan herkese merhaba. ‘’Yorum-Kadri Gürsel’’ programına hoş geldiniz. Bugün Betül Başak olmadığı için programı ben modere edeceğim. Kadri Bey hoş geldiniz.
Kadri Gürsel: Hoş bulduk. 

Telek: Tartışacağımız konu Libya meselesi. Son günlerde çok önemli bir konu. Bütün siyasi tartışma gündemini domine etmiş durumda. Fakat bazı konularda sanki akıllar karışmış gibi geliyor bana. Bir izleyici ve dışarıdan bir olarak bu konuyu size soracağım. Sizin yorumunuz nedir? Yıllardır dış politika yapıyorsunuz, çok deneyimlisiniz. Önce şunu sorayım: Sizce bu bir kriz haline dönüştü mü? Türk dış politikasında bunun yerini nasıl yorumlarsınız?
Önce Türk dış politikasından başlayalım. Türk dış politikası bence ..

İran kumarı Trump’a seçim kazandırır mı?

diken.com.tr | 06 Ocak 2020


Eski ABD Başkanı Jimmy Carter’ın, 1980’de Beyaz Saray’daki ikinci dönemi için Cumhuriyetçi rakibi Ronald Reagan karşısında girdiği başkanlık seçimlerini kaybetmesinin başlıca nedeni, 1979-81 arasında 444 gün süren ‘İran rehine krizi’ni yönetmekte gösterdiği başarısızlıktı.
Kriz, 4 Kasım 1979’da İran İslam Devrimi taraftarı 3 bin kadar militanın Tahran’daki ABD Büyükelçiliği’ni basarak buradaki personeli rehin almasıyla başladı. 52 rehine bütün girişimlere rağmen serbest bırakılmayınca Başkan Carter bir kurtarma operasyonu düzenlemesi için Amerikan ordusuna talimat verdi.
24 Nisan 1980’de girişilen ‘Kartal Pençesi’ adlı operasyon yüz kızartıcı bir fiyaskoyla son buldu. Amerikan birliği, İran’da indirildiği çöllük bölgeden ileriye gidemedi; teknik arızalar, kum fırtınası buna engel oldu. Operasyon iptal edildi ve bu sırada bir helikopterle nakliye uçağının çarp..

Trump, İran’ın ‘vezir’ini aldı: Savaş kapımızda

diken.com.tr | 03 Ocak 2020


Nereden bakarsanız bakın aşırıcı, savaş kışkırtıcısı bir eylem.
ABD Başkanı Donald Trump talimat verdi ve İran Devrim Muhafızları Kudüs Güçleri Komutanı General Kasım Süleymani, 3 Ocak 2020’nin erken saatlerinde Bağdat Havaalanı’nda bir Amerikan MQ-9 Reaper dronundan ateşlenen füzelerle, içinde bulunduğu araçtayken vurularak öldürüldü.
Ve sorular geliyor akla.
Birincisi, bu saldırının bir ABD-İran savaşına yol açıp açmayacağıyla ilgilidir.
İkincisi de Trump’ın Süleymani’yi neden öldürttüğüdür.
Bu iki sorunun ortak noktası ‘katil’den ziyade ‘maktul’ün kimliğinde aranmalı.
Süleymani 23 yıldır, İran’daki molla rejiminin askeri gücü İran Devrim Muhafızları’nın gizli dış operasyonlarından sorumlu özel kuvvetleri olan Kudüs Güçleri’nin komutanlığını yapmaktaydı. İran’ın Afganistan, Irak, Suriye, Lübnan ve Yemen gibi geniş Ortadoğu’nun çatışma..

Yorum – Kadri Gürsel (22): “Kanal İstanbul” neyin kanalı?

medyascope.tv | 01 Ocak 2020


Yayına hazırlayan: Tania Taşçıoğlu Baykal

Betül Başak: Medyascope’tan herkese merhaba. Bugün ‘’Yorum: Kadri Gürsel’de konumuz ‘Kanal İstanbul.’ Hoş geldiniz Kadri Gürsel: 
Kadri Gürsel: Hoş bulduk Betül Başak. 

Dün ‘’Kanal İstanbul’u onaylamadığınızla ilgili bir yazı yayımladınız. Başlığı da ‘’İktidarın ‘Kanal İstanbul’ restini görmek’’ idi. Ben bu ‘’Rest’’ kelimesini seçme sebebinizden başlamak istiyorum. Neden ‘’Rest?’’
Önce bütün izleyicilerimizin yeni yılını kutlayarak başlayalım. Herkese mutlu, sağlıklı, başarılı bir yeni yıl diliyorum. Umarım 2020’de enerjimizi ve zamanımızı ‘Kanal İstanbul’ gibi konulara harcamayız. Ama öyle görünüyor ki harcamak zorunda kalacağız. Çünkü ‘Kanal İstanbul’ 2020’de Türkiye’nin, İstanbul’un gündemlerinden biri..