•     21 Şubat 2020

‘Darbe-tonik’

diken.com.tr | 19 Şubat 2020


Fiziksel, zihinsel ve ruhsal bakımlardan canlılık kazandıran, kuvvetlendiren, iyi hissettiren iksire ‘tonik’ denir.
Siyasette de kimi sözcükler bazen tonik etkisi yapsın diye kullanılır.
İktidarda geçirdiği süre yirmi yıla yaklaşan siyasi bünyenin çaresiz yorgunluğu, biriktirdiği sorunlara çözüm bulmak için gereken beden ve zihin gücünden yoksunluğu, artık sahibini korkutan bir uyuklama hali meydana getirmiş olmalıdır. Cansızlık kadar, gidilecek yolun da tükenmesi, iktidarın bedenini ileriye doğru hareketten sakıt kılmaya başlamıştır. 
Şimdi kendi örgütü, muktedirin bir zamanlar başkaları için yaptığı ‘avara kasnak’ benzetmesini hak etmektedir. Olduğu yerde dönüp duruyor ve güç aktarmıyor.
İşe yarayan bir enerji üretemeyen, var olanı da kullanamayan her türlü örgüt zamanla çürür, çözülür. İktidarda da, miadını doldurmuş olmaktan ileri ..

ABD İdlib’de bir taşla üç kuş vurmak istiyor

diken.com.tr | 15 Şubat 2020


Rusya destekli Suriye ordusunun geçen aralık ortalarında başlattığı İdlib operasyonundaki ilerleyişi, Türkiye ile Suriye’yi açık savaşın eşiğine getirdi, Ankara ile Moskova arasında kriz ortamı yaratmakla kalmadı, çatışma ihtimali doğurdu ve tüm bunların sonucunda ABD, açılan fırsat kapısından içeri ayağını uzattı.
Amerikan heyeti Ankara’ya geldi; Türkiye’ye İdlib’de tam destek sözü verdi. “Yürüyün, arkanızdayız” dediler. 
“Yürüyün” derken gösterdikleri istikamet ‘İdlib’in ötesi’ydi. 
Bu arada bazı teşvik edici argümanlar da dolaşıma sokuldu: Esad’ın nefesi tükeniyor, parası bitiyordu. Petrol ihracatına getirilen ambargoların ağırlığı altında ezilen İran’ın Şam rejimine eskisi kadar çok para vermesi artık mümkün değildi. Rejimin parası altı ay sonra bitecekti.
Rejim, güneyde geri aldığı bölgeleri yönetemiyordu, yeraltına inen asil..

Ana muhalefet CHP, CNN Türk’ü neden boykot etti?

al-monitor.com | 11 Şubat 2020


Ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi’nin 6 Şubat’ta ilan ettiği CNN Türk’e karşı boykot kararı, Amerikan Warner Media şirketi bünyesindeki CNN’in lisansıyla yayın yapan, Erdoğan iktidarının yakın destekçisi bu TV kanalını Türkiye’deki medya özgürlüğü tartışmasının merkezine oturttu.
24 Haziran 2018 milletvekili seçimlerinde yüzde 22,6 oranında oy alarak 600 sandalyeli parlamentoya 146 üye sokan CHP’nin medyayla ilişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, partisinin CNN Türk’ü boykot kararını açıklamak için düzenlediği basın toplantısında, “kanalın gerçekleri örterek AK Parti söylemleri doğrultusunda adeta bir reklam ajansı gibi çalıştığını ve bu durumun, (31 Mart 2019’daki) yerel seçimlerden bu yana tahammül edilemez noktaya ulaştığını” söyledi.
Özkan, CHP Merkez Yürütme Kurulu’nun 3 Şubat 2020’de yaptığı toplantıda, “CNN Türk’ün partiye ve partili..

Yorum – Kadri Gürsel (24): Suriye’de Moskova’yla ortaklığın sonu mu?

medyascope.tv | 04 Şubat 2020


Başak: Öncelikle, önceki gün yaşanan olaydan kısaca bahsetmek istiyorum biraz. İdlib’te Rejim güçlerinin Türk ordusuna açtığı ateş sonucu 5’i asker ve 3’ü sivil olmak üzere 8 kişi şehit oldu. Türkiye, Rusya’ya orada olduklarını haber verdiklerini söyledi. Fakat Rusya böyle bir haber almadıklarını, saldırının da o yüzden gerçekleştiğini ve saldırıyı önleyemediklerini söyledi. Bu bilgiler ışığında bölgedeki son durum nedir? Neler yaşanıyor?
Gürsel: Öncelikle, bu durumun nasıl bu hale geldiğinden ve neden kaynaklandığından bahsetmek lazım. Zaten yayın başlığımızın adı da ‘’Suriye’de Moskova’yla ortaklığın sonu mu?’’ Böylece bu soruya da cevap vermiş olacağız. 16 Eylül 2018 tarihli Soçi Mutabakatı’ndan söz edeceğiz. Bu mutabakat, Türkiye ve Rusya arasında imzalandı. Soçi’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in arasın..