A+ A-

Kadri Gürsel

Read in English
1961’de İstanbul’da doğdu. Gazeteciliğe 1986’da Ankara’da haftalık Yeni Gündem haber dergisinde başladıktan sonra ağırlıklı olarak dünya haberleri ve dış politikayla ilgili konularla ilgilendi.

Yeni Gündem’in 1988’de yayın hayatına son vermesinin ardından 1993’e kadar, sırasıyla Cumhuriyet, Güneş ve Sabah gazeteleri ile Nokta dergisinde editörlük ve muhabirlik görevlerinde bulundu.

1993-1997 yılları arasında Agence France-Presse’in İstanbul muhabirliğini yaptıktan sonra Milliyet grubunun bünyesinde bir yıl süreyle çıkan haftalık Artı Haber dergisinin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi.

Ardından, 1998’de katıldığı Milliyet gazetesinde bir yıl kadar yazıişleri editörlüğü yaptıktan sonra gazetenin dış haberler müdürlüğüne getirildi ve 2008’in sonuna kadar bu görevde bulundu.

Halen, Milliyet’te Dış Haberler Müdürü iken 2007’de başladığı köşe yazarlığını sürdürmektedir. Bunun yanı sıra Washington DC merkezli Al-Monitor internet sitesindeki “Turkey Pulse” bölümü için de düzenli olarak yazmaktadır.

1995’te Güneydoğu’da PKK tarafından kaçırılarak alıkonulduğu sırada yapmış olduğu gözlemleri aktardığı, 1996 tarihli “Dağdakiler” adlı bir de kitabı bulunmaktadır.

Kadri Gürsel Viyana merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü’nin (IPI) Türkiye Ulusal Komitesi başkanlığını yapmaktadır.