Her Şey Dağılır, Merkez Tutamaz Bahçeli’yi

25.Eki.2018 Birikim

MHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sorunlu ortağı Devlet Bahçeli’nin geçen salı günü Meclis’te “Cumhur İttifakı”nın bitişini ilan eden “tarihî” konuşmasında sarf ettiği bir sözcük vardı ki altını çizdim. “Andımız” etrafındaki tartışmayı da Cumhur İttifakı’nı bitirmenin bir mazereti olarak kullanırken “çözülme” diye bir ifade kullandı Bahçeli. 

“Andımız”ın 2013’te okullardan kaldırılmasını tam beş yıl sonra, 2018’de iptal eden Danıştay’ın kararından bahsederken, önce, “Danıştay Sekizinci Dairesi çözülme sürecinin kötü bir hatırasını söküp atmıştır” dedi ve sonra, bu “çözülme”yi Cumhur İttifakı’nın içine taşıyarak güncelleştirdi: “Papaz kararına ses çıkarmayanlar, Andımız’ın okunacağını duyunca ayağa kalkmışlar kanundan hukuktan bahsetmeye başlamışlardır...” Demek ki “çözülme”yi temsil edenler halen vardı ve hatta bunlar iktidarda idiler, Bahçeli de onlara, velhasıl “Cumhur İttifakı”ndaki ortaklarına kendine göre hak ettikleri cevabı veriyordu. 

Akabinde Bahçeli, MHP’nin “kırmızı çizgisi”ni hatırlattı: Türklüğün varlığı ve bekası...

Böylece, Cumhur İttifakı’nı çözmeye, yukarıdan, en tepeden, “ideoloji”den başladı. Erdoğan iktidarı ile arasındaki “sınır”ı bir kez daha tanımlamanın gereğini duydu. Şunları söylemiş oldu Bahçeli: “Türklüğün varlığı ve bekası için seninle ittifak ederim ama yerel seçimlerde olmaz.”

O halde soralım: Peki ama neden?

MHP neden 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’ne AKP’yle birlikte girmeyecek?

Gerçek neden, ne “Andımız”, ne MHP’lilerin kamu ihalelerinden arzu ettikleri payı alamaması, ne af tekliflerinin kabul görmemesi ne de söylendiği gibi, AKP’nin İstanbul’da kendilerinden alacağı destek karşılığında biri büyük diğeri küçük birkaç kenti MHP’ye bırakmaya yanaşmaması... Ve hatta MHP’ye üstten bakmaları, küçümsemeleri falan da değil. 

Bunların hiçbiri değil. Bunlar sadece zahiri nedenler.

Ya nedir?

Ne yapayım, çaresiz, yine Bill Clinton geliyor aklıma. 1992 tarihli o veciz, unutulmaz seçim sloganı: “Önce ekonomi, sersem!”

Bahçeli, kendisini “Cumhur İttifakı”nı bozmaya iten gerçek nedeni itiraf etmiyor. 

Biz söyleyelim: Gerçek neden, Türkiye’nin henüz başlangıç aşamasında olan ekonomik krizidir. Göreceğimiz bundan daha kötü günler var ve Bahçeli de bunun farkında olmalı ki “Cumhur İttifakı”ndan ricat ediyor. Çünkü Erdoğan bu krize rasyonel ve konvansiyonel bir çözüm sunamadı, karşılık veremedi, veremiyor. Belki bir gün mecbur olacak ama fırsat kaçırılmıştır.

Bir mahfilde duyduğum fevkalade isabetli metaforda anlatıldığı gibi “hastane”ye iki yoldan gidersiniz: Ya hasta olmakla birlikte henüz ayakta iken doktordan randevu alırsınız, ya da tedaviyi reddeder ve vaktinizi boşa harcarsınız, durumunuz ağırlaşır, kriz vurur, inme geçirir, ambulansla acilden giriş yaparsınız. Erdoğan’ın yönetmeye çabaladığı Türkiye iki ayağı üzerinde hastaneye gidip tedavi olma fırsatını anlamsız bir inat ve ideolojik saplantılar yüzünden kaçırdı. Zamanı gelince, maalesef ihtilaçlar içinde, “hastane”ye bir ambulansta götürülüp, içeriye acil servisten sokulacak ve yoğun bakıma alınacak. İşte o an geldiğinde Bahçeli ambulansta olmak istemiyor. 

İktidarın, ekonomik krizle yüzleşme hususundaki imkânsızlığı nedeniyle, Erdoğan’la bir seçim ittifakı çatısı altında şimdi yan yana durmanın ileride bedelleri olabileceğini öngörecek kadar tecrübeli bir siyasetçi Bahçeli. 

Ayrıca, ekonomik krizin Türk/Sünni/muhafazakâr/milliyetçi seçmende meydana getirdiği beka tehdidi algısı sebebiyle AKP’den MHP’ye kaymakta olan oyları konsolide etmenin ön koşulu, krizin müsebbibiyle bir seçim ittifakı çatısının altında birlikte durmaktan uzaklaşmaktır. Bahçeli bu doğrultuda icap eden adımı atmıştır.

Lakin Erdoğan ve Bahçeli arasındaki, gerçekte iki katmanlı bir ittifak. Çöken ise bu katmanlardan biri. Öteki ittifak katmanı güvenlik eksenli; ezcümle, Bahçeli’nin “Türklüğün varlığı ve bekası” diye tanımladığı “kırmızı çizgi”nin siyasetteki hali. Hatırlayınız, bu ittifakı Bahçeli 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nin akşamında HDP’ye karşı kurdu ve sonlandırmadı, devam ettiriyor. 

Olabilir. 

Ama bu durum, William Butler Yeats’in 1919 tarihli meşhur “İkinci Geliş” (The Second Coming) adlı şiirinin her okuduğumda bende tokmak etkisi yaratan mısralarını hatırlamama engel olamıyor.

“Dönerek ve dönerek genişleyen girdapta
Şahin duyamıyor şahincisini;
Her şey dağılır, merkez tutamaz;
Kargaşalık salınmış yeryüzüne,
Yükseliyor kana bulanmış sular ve her yerde
Sulara gömülüyor suçsuzluğun töreni;
İyiler her türlü inançtan yoksun,
Oysa yoğun bir tutkuyla esrik kötüler”


Bir “çözülme” ve bir “çözümsüzlük”, birbirlerini karşılıklı etkileriyle büyütürken, “merkez”in tutunmaya mahkûmiyeti ülke için ne büyük bir trajedidir.
26.04.2019 Cumhuriyetçiler yine hapiste...Neden şimdi?
18.04.2019 How Ankara’s anti-West attitude plays into Western hands

Son makaleler (10)
26.04.2019 Cumhuriyetçiler yine hapiste...Neden şimdi?
18.04.2019 Ankara’nın Batı karşıtlığı Batı’da kimlere yarıyor?
11.04.2019 Erdoğan’ın seçim yenilgisinde rol oynayan bumerang etkisi: Kürt faktörü
05.04.2019 Yerel seçim yenilgisi Erdoğan’ı dünyada da zorlayacak
27.03.2019 15 Temmuz Döneminin Son Seçimleri
20.03.2019 Erdoğan iktidarının seçimi kaybetme paniği
20.02.2019 Erdoğan yerel seçim için Suriye’de fırsat bulamıyor
01.02.2019 Marjinal Türkiye: AKP Türkiyesi Dördüncü Sanayi Devrimi'nin Dünya Çapında Kaybedeni Olmaya Şimdiden Mahkûm
29.01.2019 Bir Tersyüz Etme Vakası olarak “Madura”
15.01.2019 Ankara’nın Fırat’ın doğusunu devralma iddiası neden gerçekçi değil?

Paylaştıklarım
24.09.2018 “Gezi kuşağı” Türkiye’yi neden terk ediyor? Kadri Gürsel ile “beyin göçü” üzerine söyleşi
24.04.2018 SAVUNMA
20.10.2017 Kadri Gürsel ile söyleşi: Türkiye’nin gidişatı
11.09.2017 Bylock’çular aradı diye değil muhalif olduğum için tutukluyum
03.09.2017 Kadri Gürsel: Türkiye adaletsiz yaşayamaz
20.08.2017 Kadri Gürsel'den mesaj var: Ülke bekası tehlikede
27.07.2017 İçerideki babaya mektup... Özgür olmanı dört gözle bekliyorum
25.07.2017 Kadri Gürsel tarihe geçerken - Emre Kongar
24.07.2017 Kadri Gürsel'in savunması: FETÖ'nün adı henüz 'cemaat'ken AKP'yi uyardım
24.07.2017 Kadri Gürsel'in ifadesinin tam metni